logotyp
Login

Kronika školy

Malešický park a Café Martin - střední škola 3.6.2024

Malešický park a Café Martin - střední škola 3.6.2024

Za účelem uvádění znalostí studentů do praktického života jsme si vyzkoušeli čerpací zařízení v Malešickém parku. Děti si vyzkoušely, jak funguje stavidlo, šnekové čerpadlo, turbína, ruční pumpa apod.

V tréningové kavárně Café Martin jsme poznali, jak funguje kávovar a jak se přijímají objednávky. Ověřili jsme si, že servírování, roznášení jídla a pití, mytí nádobí je využitelné jak v domácnosti, tak v pracovním procesu. Celkově kavárna působí jako klidné vstřícné prostředí.

Návštěva chráněné dílny Jinan - střední škola 22.3.2024

27.06. 2024
Návštěva chráněné dílny Jinan - střední škola 22.3.2024

V rámci poznávání pracovní náplně po škole jsme navštívili chráněnou dílnu Jinan. Studenti si vyzkoušeli česání vlny, spřádání a tkaní. V dílně pracuje 8 klientů a panuje zde přátelská atmosféra.

 

II. tř. Loučení se zimou, vítání jara

II. tř. Loučení se zimou, vítání jara

Žáci druhého ročníku se aktivně zapojili do projektu „Loučení se zimou, vítání jara“ převážně prostřednictvím zahradnických aktivit, kdy pečovali o záhon, sázeli semena plodin, pozorovali a seznamovali se s vývojem rostlin. Vycházky do přírody byly obohaceny o soutěže, práci s obrázky jarních rostlin, jejich třídění a určování a také o společné zpívání písniček a říkadel s jarních tematikou. Písničky k vynášení Morany spojené s chůzí, hrou na rytmické nástroje a tleskáním, zpívali žáci společně se staršími spolužáky školy, při které byla Morana odstrojena a vhozena do vody. Jarní vycházky do Uhříněveské obory jsou u našich žáků velmi oblíbené, na společný čas v přírodě se vždy těší.

 

I. třída Galaxie barev

I. třída Galaxie barev

Koncem května navštívila l. třída Galaxii barev na Chodově. Jednalo se o nevšední zážitek, všechny děti si hodinovou prohlídku užily. Největší úspěch měla barvami zářící skluzavka a malování světelnými paprsky. Také závěrečný film upoutal pozornost dětí svým tématem, hudbou i barevnými obrazci. Výhodou bylo, že jsme po celou dobu prohlídky měli Galaxii barev jen pro sebe. Při obsluze interaktivních zařízení nám byl nápomocný velice milý a ochotný personál galerie. Všem vřele doporučujeme návštěvu!

II. třída - Farma

II. třída - Farma

6.6. jsme byli na exkurzi „Hospodářská zvířata“ ve VÚŽV v Uhříněvsi. Viděli jsme prasnice se selátky a krávy s telátky, která jsme si mohli i pohladit. Dozvěděli jsme se informace ohledně chovu hospodářských zvířat. Pečovat o tato zvířata je dost náročná práce. Byl to velmi zajímavý zážitek.

II. třída Výlet Pitkovice

II. třída Výlet Pitkovice

Ve středu 29. 5.  jsme byli na turistickém výletě. Jeli jsme autobusem do stanice K Pitkovičkám a odtud jsme šli podél Pitkovického potoka do Benic. Cestou jsme poznávali stromy, keře a byliny. Zahlédli jsme strakapoudy a překračovali spoustu hlemýžďů. Děti získávaly během cesty samolepky do svého Průkazu turisty. Sluníčko, zpěv ptáků a pěkná krajina – co víc si přát pro dobrou náladu.

II. třída Bezpečnost silničního provozu

II. třída Bezpečnost silničního provozu

V týdnu od 8. do 12. dubna jsme se v rámci několika předmětů zaměřili na bezpečnost na ulici. V matematice jsme ve hře bingo trénovali orientaci v prostoru pomocí kartiček s dopravními značkami. V prvouce jsme si povídali o první pomoci a nebezpečných situacích. V českém jazyce jsme se seznámili s opičákem Ferdou, který chtěl získat řidičský průkaz. Zazpívali jsme si Policejní písničku a v pracovním vyučování jsme vyrobili semafor.

 

II. třída Tělesná výchova

II. třída Tělesná výchova

V hodině tělesné výchovy jsme si nejdříve zaběhali. Při rozcvičce jsme protáhli a posílili svaly. Potom děti plnily různé úkoly mezi kuželkami. Na konec jsme si zahráli na vláček. Všichni se moc snažili a cvičení si užili.

II. třída Ukliďme svět

II. třída  Ukliďme svět

22. 3. se naše třída zúčastnila akce Ukliďme svět. Pomohli jsme sbírat nepořádek v okolí školy. Po návratu do třídy jsme si povídali o třídění odpadu a ochraně přírody.

VII. tř. Pozorování a krmení ptáků na školní zahradě

VII. tř. Pozorování a krmení ptáků na školní zahradě

V průběhu zimy žáci 6. a 7. ročníku doplňovali krmení i vodu do ptačích krmítek a pítek, která v minulých letech sami vyrobili. Děti rády pozorovaly ptáky slétající se ke krmítkům a na stromy školní zahrady z oken třídy i venku, a také dalekohledem. Byly seznámeny s obrázky ptáků, podle základních určovacích znaků pojmenovávaly ptáky viděné na školní zahradě.

Naše třída se také zapojila v únoru do programu nazvaného Ptačí hodinka, který probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické. Jedná se o každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách.

Děti sledovaly sýkoru koňadru, vrabce, sýkoru modřinku, kosa, červenku, pěnkavu, stehlíka, brhlíka, zvonka, sojku, dlaska, mlynaříka, hrdličku, straku a další.

 

I.třída - Tvary, barvy a materiály

I.třída - Tvary, barvy a materiály

Na přelomu února a března jsme se v I. třídě věnovali podrobněji tématu tvarů, barev a materiálů. Všímali jsme si, že věci kolem nás mají různé barvy, tvar a jsou vyrobené z různých materiálů. Učili jsme se materiály pojmenovat, třídit a rozpoznávat. Děti si přinesly z domova malé předměty, které jsme rozpoznávali hmatem, zrakem a dokonce i sluchem. Velký zájem u dětí probudily experimenty s vodou, kdy jsme zkoušeli, které materiály na vodě plavou, které se potopí a jak umí voda kouzlit s papírem. Připomněli jsme si také třídění odpadu, které ve třídě důsledně praktikujeme. Žáci si vyrobili postavy z odpadového materiálů, výsledné obrázky můžete posoudit sami. Všichni se s radostí zapojovali do hry „Pan čáp ztratil čepičku“, na přání jsme ji hráli opakovaně. Také jsme si třídu vyzdobili nástěnkou s ukázkou materiálů, abychom si téma mohli kdykoliv připomenout a osvěžit.

Masopust 2024

Masopust 2024

Dne 1. 3. 2024 se naše celá škola účastnila oslav MASOPUSTU. Děti se prošly v masopustním průvodu, zazpívaly si společně píseň “To je zlaté posvícení“, dále v tělocvičně proběhl program s pohádkou, soutěžemi, tancem. Na závěr dostaly všechny třídy diplom a děti koblížek. Atmosféra byla úžasná a všichni jsme si to moc užili. Těšíme se opět v příštím roce.

III. třída Tělesná výchova

III. třída Tělesná výchova

V  zimních měsících jsme využili méně přirozeného světla a zpestřili jsme si tělesnou výchovu relaxační technikou projekci vesmírné oblohy, barevných galaxií s několika měnícími se barvami mlhovin a na chvíli se přenesli do jiné dimenze. Uklidňující atmosféra byla umocněna podmanivou hudbou. Všichni působili velmi spokojeně

II. třída Tělesná výchova

II. třída Tělesná výchovaV hodině tělesné výchovy jsme si nejdříve zaběhali. Při rozcvičce jsme protáhli a posílili svaly. Potom děti plnily různé úkoly mezi kuželkami. Na konec jsme si zahráli na vláček. Všichni se moc snažili a cvičení si užili.

X. třída Halloween

X. třída Halloween

31. 10. oslavila naše škola s dětmi a jejich rodiči Halloween s mini dílničkami a malým občerstvením, které děti pro rodiče připravily.

IX. třída Září, říjen - Zážitková výuka -„Indiánské léto“

IX. třída Září, říjen - Zážitková výuka -„Indiánské léto“

1. Indiánský příběh. 2. Indiánské jméno třídy,dětí. 3. Pokřik. 4. Batikování trička. 5.Tvoření indiánské nástěnky. 6. Indiánské hry-Lov na bizony, Medvěd brtník, Orientace v mapě. 7. Hlédání pokladu v Krtkově světě. 8. Stopovačka s otázkami-Obora Uhříněves.

Děti i my s paní asistentkou jsme si to náramně užily a už nyní se těšíme na další podobnou, vydařenou akci.

II. třída akce Ukliďme svět 22. 9. 2023

II. třída akce Ukliďme svět 22. 9. 2023

22. 9. se naše třída zúčastnila akce Ukliďme svět. Pomohli jsme sbírat nepořádek v okolí školy. Po návratu do třídy jsme si povídali o třídění odpadu a ochraně přírody.

III. třída Tělesná výchova v přírodě 29. 6. 2023

III. třída Tělesná výchova v přírodě 29. 6. 2023

Tělesnou výchovu mají naši žáci moc rádi, a protože jsme již v tělocvičně vyzkoušeli, co se dalo, udělali jsme si v červnu zážitkovou tělesnou výchovu v přírodě, v oboře. Získané dovednosti se mohou hodit právě tam, kde to potřebujeme – přeskočit louži, přelézt přes spadlý strom či se zabavit hrou s přírodninami – házet šiškou do vytvořeného kruhu a proběhnout se v dlouhém hadu. Navíc pobyt v lese prospívá naší imunitě i dýchání, smyslovému vnímání – krásné barvy kolem nás, vůně rozkvetlého bezu, zpěv ptáků a na závěr něco pro mlsné jazýčky jako odměna

V. třída Příprava ovocných špízů 21. 6. 2023

 V. třída Příprava ovocných špízů 21. 6. 2023

Díky menšímu počtu žáků jsme byli spojeni s jinou třídou. Měli jsme v plánu si vyrobit ovocné špízy. Všichni žáci se pustili do krájení ovoce, někteří i ochutnáváníJ. Každopádně se nám špízy povedly a chutnaly většině.

IX. třída Den plný her a zábavného tvoření 16. 6. 2023

IX. třída Den plný her a zábavného tvoření 16. 6. 2023

Dne 16. 6. 2023 si naše třída připravila „DEN PLNÝ HER A ZÁBAVNÉHO TVOŘENÍ“ s rodiči. Zároveň proběhla oslava narozenin, které pravidelně pořádáme pro všechny ostatní děti třídy. Soutěží se tentokrát účastnily nejen děti, ale i paní učitelka s paní asistentkou, to se dětem velmi líbilo. Dopoledne jsme si všichni užili, atmosféra byla výborná. Moc děkujeme rodičům za spolupráci.

II. třída - Ovoce 8. 6. 2023

II. třída - Ovoce 8. 6. 2023

Červen je měsíc zrání jahod a třešní. V hodině prvouky jsme si tedy povídali o ovoci. Vyjmenovali jsme druhy, které známe, a proč je pro nás jejich konzumace důležitá. Připomněli jsme si zásady zdravé výživy. Každý řekl spolužákům, jaké ovoce má rád. Také jsme vybarvili pracovní list a na závěr si zahráli pexeso.

IV. třída Moje oblíbená kniha 16. 5. 2023

IV. třída Moje oblíbená kniha   16. 5. 2023

Děti si společně s nadšením prohlížely všechny knihy, které si přinesly. Každý měl za úkol tu svoji představit ostatním: říct, kdo ji napsal a ilustroval, stručně popsat děj a hlavní postavy (někdy s pomocí učitele). A také vyjádřit, proč se mu právě tato kniha líbí. Nakonec jsme si z každé knihy přečetli i úryvek, který děti vybraly!

I. třída a téma „Rodina“ 15. 5. 2023

I. třída a téma „Rodina“  15. 5. 2023

Jak jsme se učili o rodině v 1. třídě? Chlapci si přinesli z domova fotografie členů rodiny a poznávali jsme, kdo je čí bratr, syn a vnuk, kdo jsou rodiče a prarodiče. Kreslili jsme maminky voskovým pastelem a vyráběli jsme pro ně keramická srdíčka, přání a květinu ke Dni matek. Ale učili jsme se také věšet prádlo, abychom maminkám uměli pomáhat. A nezapomněli jsme se o přestávce proběhnout na školním hřišti, zacvičit si v tělocvičně, zazpívat písničku o mamince a k tomu si pořádně zabubnovat. Hádejte, co chlapce nejvíc bavilo?

Projektový týden v I. třídě 10. 5. 2023

Projektový týden v I. třídě   10. 5. 2023

Prvňáčci pracovali na projektu ke Dni Země s velkým nasazením. Ve čtení poslouchali bajky a pohádky o přírodě, skládali obrázky se slovy, v matematice si opakovali barvy a prostorovou orientaci, počítali zvířata, stromy a květiny. V prvouce se dozvěděli, jak můžeme zlepšit podmínky života na naší planetě, učili se třídit odpadky, chránit přírodu. V hudební výchově si velice rychle oblíbili novou písničku o třídění odpadu na melodii písně „Prší, prší“. V rámci předmětu pracovní vyučování se chlapci starali o vlastní polovinu záhonku, na který společně zasázeli saláty a cibuli. Pravidelně se starají o zalévání záhonu a pozorují klíčící cibulky. Chlapci si užili i procházky po oboře a tělocvik v přírodě. Završením projektu bylo společné výtvarná práce „Zdravá planeta Země“ a „Nemocná planeta Země“, které je vystavené v 1. třídě. Můžete se k nám přijít podívat.

Velikonoční jarmark 3. 4. 2023

Velikonoční jarmark 3. 4. 2023
V pondělí 3. dubna 2023 se uskutečnil jarmark s nabídkou velikonočních dekoračních předmětů. Své práce předvedli žáci všech tříd. Návštěva byla hojná a výrobky doslova mizely pod očima.
 
Děkujeme žákům a zaměstnancům za vynikající přípravu a krásně výrobky, které všem přinesly radost a dobrou náladu.
 

 

 

 

 

 

XII. tř. Dramatizace v hodině českého jazyka 27. 3. 2023

V hodině českého jazyka jsme si vyzkoušeli dramatizaci textu Čert a Káča. Text jsme  přečetli a vysvětlili si vlastnosti jednotlivých postav.

O hlavní role byl velký zájem, a tak se postupně všichni vystřídali.

Zpočátku byla Káča spíše milá a hodná, ale postupně se vše dostalo do varu a z hlavních rolí šel strach.  A jako
v každé pohádce nakonec vše dobře dopadlo.

Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Základní škola Vachkova, škola praktická a speciální
Domů
Praktická škola jednoletá
Základní škola speciální
Základní škola
Přípravná třída

Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign